G-Pompy

Zapowietrzanie się pomp

Temat który omawiamy z klientami praktycznie codziennie to zapowietrzanie się pomp.

Jest to bardzo ogólne określenie i zawiera w sobie kilka podstawowych problemów z którymi zderzają się użytkownicy przydomowych pomp hydroforowych.

Najwięcej problemów sprawiają klientom pompy wysoko wydajne wielostopniowe, często źle dobrane i przewymiarowane pod względem parametrów.

Na naszym rynku często przy zakupie pompy słyszymy wciąż pokutujące określenia.

  • Lepiej za duże niż za małe;
  • Większe nie zaszkodzi;
  • Mocniejsza lepiej będzie ssać;

Takie podejście jest całkowicie błędne w stosunku do czerpania wody z ujęć przydomowych.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje źródeł:

  • Odwiert podciśnieniowy tak zwany świder który wbijany jest najczęściej na stosunkowo niewielką głębokość np. 8-15 metrów.

Po zamontowaniu takiego świdra woda bez względu na głębokość wbicia musi ustalić swój poziom w rurze na akceptowalnym dla pomp hydroforowych poziomie tak zwany poziom lustra wody, który raczej nie powinien przekraczać 5 metrów od poziomu na którym stoi pompa do lustra wody.

W tego typu odwiercie pompa wytwarzając podciśnienie podnosi słup wody aż do wciągnięcia go do pompy (w uproszczeniu).

Podstawowy parametr takiego odwiertu to przepustowość – inaczej wydajność, która w zależności od rodzaju pokładu, głębokości czy średnicy filtra jest różna. Już w tym momencie musimy po raz pierwszy zastanowić się nad doborem właściwej pompy.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wydajność źródła jest jego żywotność tak zwane zamulanie się. Wraz z upływem lat źródło traci swoją pierwotną wydajność przez obrastanie filtra różnymi minerałami. Potencjalne zamulenie to drugi bardzo ważny czynnik przy doborze pompy hydroforowej.

Do starego filtra nie możemy stosować pomp o bardzo dużych wydajnościach ponieważ przez małą dziurkę nie wyciągniemy więc niż……. jedyne do czego doprowadzimy to zerwanie słupa wody i właśnie zapowietrzenie pompy.

Przykład 1

Jeśli do starego odwiertu którego wydajność może wynosić np. 15 litrów na minutę zastosujemy pompę o wydajności 100 litrów doprowadzimy tylko do powstania niekorzystnych zjawisk w przewodzie ssącym, a w konsekwencji do zerwania słupa i zapowietrzenia pompy.

Przykład 2

Jeśli źródło daje np. 15 litrów i zastosujemy pompę o mniejszej wydajności np. 20-25 litrów na minutę to istnieje spora szansa, że układ będzie ze sobą współgrał, a my będziemy się cieszyć bezproblemowym wypływem wody z kranu.

  • Odwiert napływowy to drugi rodzaj coraz powszechniej stosowanych ujęć.

Średnica takiego odwiertu to minimum 100mm.

Woda swobodnie napływa do wnętrza rury, a my tylko ją stamtąd zabieramy.

Możemy to realizować za pośrednictwem napowierzchniowej pompy hydroforowej lub pompy głębinowej zanurzonej poniżej lustra wody.

Ten typ odwiertu jest wyraźnie droższy, ale zazwyczaj ma dłuższą żywotność i pozwala na stosowanie pomp o wyraźnie większych wydajnościach.

Back to top